Катаракта – розповсюджене захворювання очей, при якому відбувається помутніння однієї з структурних одиниць людського ока, а саме - кришталика. Та лікування катаракти сьогодні виконується на високому рівні, і людина позбавляється дискомфорту.

У нормі кришталик ока абсолютно прозорий, завдяки чому через нього вільно проходять світлові промені і фокусуються на сітківці, звідки зображення навколишнього світу передається в головний мозок по зоровому нерву. Таким чином, прозорість кришталика є одним з необхідних умов гарного зору, оскільки, в іншому випадку, світлові промені навіть не потраплять на сітківку ока, внаслідок чого людина не зможе бачити в принципі.

А катаракта є захворювання, при якому кришталик стає мутним і втрачає свою прозорість, внаслідок чого людина починає погано бачити. При тривалому перебігу катаракти помутніння кришталика може виявитися настільки значним, що людина повністю осліпне. Основним проявом катаракти є виникнення відчуття "туману" перед очима, через який предмети бачаться ніби через серпанок, шар води або запотівше скло. Крім того, при катаракті погіршується зір в темний час доби, порушується здатність розпізнавати кольори, з'являється двоїння в очах і підвищена чутливість до яскравого світла.

На жаль, єдиним методом лікування, що дозволяє повністю позбутися від катаракти, є хірургічна операція, в ході якої видаляється помутнілий кришталик і замість нього в око вводиться спеціальна прозора лінза. Але така операція необхідна не завжди. Так, якщо людина нормально бачить, то йому рекомендується консервативне лікування, що дозволяє зупинити прогресування катаракти і підтримувати зір на поточному рівні, що стане адекватною заміною операції.

Катаракта відома з глибокої давнини, оскільки ще в давньогрецьких медичних трактатах зустрічається опис цього захворювання. Грецькі лікарі дали назву захворюванню від слова «катарактес», що в перекладі означає «водоспад». Таке образне найменування було обумовлено тим, що людина, що страждає даним захворюванням, бачить навколишній світ як би через товщу води.

Катаракта є актуальною і часто зустрічається медичною проблемою, внаслідок чого захворювання і способи його лікування інтенсивно вивчаються, завдяки чому в останні роки був досягнутий значний прогрес в успішності терапії. При катаракті уражається одна зі структур очі - кришталик, який стає мутним. Щоб розуміти сутність захворювання, необхідно знати положення і функції кришталика в системі зорового аналізатора людини.