У людей, які тривалий час прикуті до ліжка важкою недугою або травмою, можуть з'явитися пролежні. Це обмежені запалення шкіри або глибокі виразки м'яких тканин, що утворюються в місцях зіткнення тіла хворої людини з поверхнею, на якій він довго лежить.

На різних стадіях запальний процес проявляється по-різному.

1. Спочатку у лежачого хворого на шкірі з'являються червоні плями. Цілісність шкірного покриву (епідермісу) ще не порушена.

2. Потім на місцях почервоніння епідерміс відшаровується і поступово відмирає. Процес проникає глибше - в шар шкіри і підшкірної клітковини.

3. Далі починається відмирання м'язових тканин, з ран виділяється рідина.

4. В кінці відмирають всі м'які тканини, оголюючи сухожилля і зв'язки, а потім - кістки.

Некроз тканин неминуче супроводжується жаром, болем, гнильним запахом, а також викидом токсинів, які можуть привести до зараження крові. При перших проявах пролежнів необхідно використовувати мазь від пролежнів, яка запобігає запальним процесам.

Тривалий тиск на одні й ті ж ділянки тіла призводить до порушення роботи шкірних судин. Тканина не отримує харчування, і вони починають відмирати. Процес утворення пролежнів проходить швидше при наявності додаткових факторів:

-          тертя між нерухомим тілом хворого і поверхнею, на якій він лежить (постіллю);

-          різкого зсуву м'яких тканин (наприклад, при спробах підсунути судно);

-          підвищеної вологості (наприклад, при неконтрольованому виділенні сечі і калу);

-          неправильного і несвоєчасного догляду.

Частіше за інших схильні до утворення пролежнів хворі, тривалий час нерухомо знаходяться в сидячому або в лежачому положенні, у яких є порушення кровообігу; проблеми в неврології (інсульт, пошкодження хребта, паралічі, розсіяний склероз);

хронічні або прогресуючі захворювання (пухлини, цукровий діабет, хвороба Паркінсона, різні форми деменції); недавно перенесені травми (складні переломи, кома).

Погіршити ситуацію може наявність важких психічних розладів (наприклад, шизофренії або затяжної депресії). Крім того, у обмежених в русі хворих знижений імунітет, що ускладнює регенерацію тканин і збільшує ризик утворення пролежнів.

Простіше і ефективніше не давати пролежням з'явитися, ніж потім доглядати за ними і намагатися вилікувати. Уникнути освіти некротичних процесів в м'яких тканинах допоможе своєчасна та регулярна профілактика.