Вишиванка має досить значну історію, перші замітки про неї згадуються більш ніж тисячу років тому. Сьогодні традиції її виготовлення, використання матеріалів і кольорів дещо скасовані, але деякі все ж зберегли такі традиції, як самостійне вишивання сорочки, складання схеми з внесенням своїх елементів і використання двох кольорів (чорного і червоного). Тим, кому припав до душі цей елемент гардероба не варто впадати у відчай, якщо вишивка зовсім не йде, адже сьогодні можна купити вишиванки для дітей і дорослих на ярмарках і в спеціалізованих магазинах. Крім того, це може бути виріб ручної роботи, в яке любляча свою справу рукодільниця вклала не тільки свої сили і фантазію, а й душу.

За час свого існування, вишиванка стала предметом різних легенд, традицій і відповідно до теперішнього часу дійшла маса цікавих історій і фактів.

  1. Першій вишитій сорочці надавали містичне значення. Вважалося, що прикрашена різними символічними візерунками вишиванка, може вберегти від зла. Особлива увага при нанесенні декору приділялася подолу, коміру і рукавам. Дарували вишиванку навіть новонародженим діткам, щоб вона з самого народження оберігала чадо від злих духів.
  2. Сьогодні орнаменти, які можна побачити на виробі відносяться до більш раннього часу, в період, коли їм надавали особливого значення, родом з язичницького періоду Київської Русі. Найпопулярніші знаки - «Колесо Юпітера» і «Громовий знак», тобто символи, які пов'язані, так чи інакше, з родом.
  3. Дівчина вважалася придатною до заміжжя, якщо вона вміла вишивати. З самого дитинства мати вчила її цьому ремеслу, адже вважалося, що вона повинна зробити сорочку для свого майбутнього чоловіка. Цьому надавали особливого значення, адже виходячи з вірувань наших предків, чоловік, який отримав від своєї судженої вишиванку, відкривав свою душу, і дівчина завжди могла дізнатися, чи вірний він їй. Вишиваючи, дівчата намовляли особливі слова - заклинання, які і дозволяли дізнатися правду. Таким чином, якщо сорочка після прання набувала інший відтінок, значить чоловік не вірний, як говорили предки «схопився чоловік у гречку».
  4. Чумаки віддавали на прання сорочку тільки одній дівчині, іншим не дозволялося чіпати. Таким чином, чоловік давав зрозуміти, що у нього є тільки одна єдина жінка, і він зберігає їй вірність. Сьогодні ця традиція дещо видозмінилася, і чоловікові дійсно пере тільки одна жінка, причому весь одяг.
  5. У кожному регіоні України був свій унікальний орнамент. Крім цього різними були кольори, техніка, візерунок і фасон сорочки. Сучасні вишиванки в Україні виготовляються абсолютно з будь-яких матеріалів та візерунками, хоча вони і включають елементи, яким раніше надавалося велике значення, але вже не мають тієї сили.
  6. Борщевська вишиванка вважається найоригінальнішою. Для її створення використовуються тільки чорні нитки. Хоча, вона має досить сумну історію. За часів набігів татар, жінки в знак скорботи вишивали такі сорочки і носили протягом декількох поколінь.