Переміщення води в природі відбувається просто: перешкоди нема – вона тече, з’являється дамба – вода зупиняється, коли дамба руйнується – вода відновлює рух вперед. Без контролю вода може руйнувати, а завдяки продуманим інженерним спорудам - стає джерелом життя. У масштабах країни керувати водою – це будувати зрошувальні системи, дамби, захисні вали, а в масштабах однієї людини – це організувати систему водовідведення. Можна сказати, що це система керування потоками води на певній території за певним планом.
Зайва вода в господарстві може бути підземною і надземною. Поверхневе водовідведення - це система інженерних рішень для збору і відведення наземної води: дощ, талий сніг, а також вода яку використовує людина в процесі господарської діяльності, наприклад вода з автомийки або після миття виробничого обладнання чи охолодження готової продукції.
Водовідведення - чому ми це робимо
Прогрес, досвід та банальна необхідність дають змогу людям організувати водовідведення у будь-якому місті де вони живуть, працюють чи відпочивають: приватні будинки, парки, набережні, промислові об’єкти, паркувальні майданчики, АЗС, спортивні майданчики. Тому що надмірна волога може завдати значної шкоди і живим істотам і найтвердішим матеріалам:
-
Руйнування фундаменту та стін будинків;
-
Затоплення підвалів;
-
Розростання плісняви та грибків;
-
Руйнування дорожнього покриття;
-
Проблеми з клумбами: вимивання грунту, загибель рослин.
Водовідведення - як ми це робимо
Систему дренажу можна організувати декількома способами:
Лінійно. Вода збирається через систему каналів, в яких встановлені спеціальні водовідвідні лотки з захисними решітками та елементами для захоплення піску та дрібного сміття. За допомогою лінійного водовідведення можна позбавити від надлишкової води територію будь-якого розміру;
Точково. Основний елемент – водоприймач – встановлюється в місцях, де накопичується найбільше води: біля вхідних дверей, під стоком води з даху, в найнижчих точках місцевості. Вода збирається локально і через систему дренажних труб відводиться з ділянки;
Лінійно-точково. Ефективне поєднання ідей та елементів обох методів.
Водовідведення - що ми використовуємо
Для виробництва елементів системи поверхневого дренажу використовують чавун, бетон, пластик, полімербетон. Вироби з чавуну мають необмежений строк служби, витримують максимальні вагові навантаження до 90 тон, надійні та не бояться змін температур. Але ці вироби зазвичай важкі, дорогі та привабливі для мисливців за металом. Схожі параметри мають і вироби з бетону: важкі, надійні, довговічні. Оптимальним поєднанням ціни та якості є вироби з пластику. Сучасні технології виготовлення пластику забезпечують виробам легкість, надійність, термостійкість, морозостійкість, довгий строк служби, різні кольори.
Водовідведення – як ми плануємо
Перед тим, як розпочати встановлення системи водовідведення, необхідно подумати про таке:
-
Який рельєф місцевості, чи є природні нахили і підйоми. Найкращий варіант системи водовідведення враховує не тільки можливості людини, а й природи.
-
Кількість та інтенсивність атмосферних опадів;
-
Площа території та розташування споруд на ній. Розмір площі впливає на кількість обладнання, яке потрібно закупити та об’єм робіт, який потрібно провести. А це, в свою чергу, вплине на бюджет.
-
Основне призначення території. Багато елементів системи виготовлені з пластику, бетону чи металу. Тобто вони здатні витримати різні навантаження. Наприклад, пластикові деталі - лише для пішохідних та вело доріжок, металеві чи бетонні – для зон, де їздить транспорт.
-
Глибина залягання підземних вод.
Неможливо зупинити дощ чи відмінити сніг тоді, коли людині «вже досить». Але впоратися з наслідками їх надмірного випадіння - нескладна задача для відповідального господаря. Якщо технологія виробництва чи надання послуги передбачає використання великої кількості води, то змінити технологію означає зіпсувати все. Але залишити територію сухою та безпечною після використання H2O – нескладна задача для розумного власника.