Одвічне питання — іпотека чи оренда квартири? Відповідь ПриватБанку
Квартирне питання для українців не втрачає актуальності вже багато років. Громадяни проблему вирішують по-різному. Хтось постійно шукає вигідні варіанти найму житла і чи не щороку змінює місце проживання. Хтось робить рішучий крок і купує квадратні метри, частіше за все - у кредит.
Хто ж ефективніше вкладає свої кошти? Відповідь не така вже і складна. Достатньо порахувати витрати і зробити висновок. Найм 2-кімнатної квартири навіть у районному центрі у середньому коливається від 3 до 5 тис. грн на місяць. У великих містах - ще дорожче. Усе залежить від інфраструктури, поверху, ремонту та меблювання. Що стосується банківського кредиту на придбання власної квартири, тут розрахувати витрати ще простіше. Достатньо зайти на сайт ПриватБанку, де калькулятор прорахує все за вас. Так, наприклад, при середній вартості двокімнатної квартири у 300 тис. грн та першого внеску у 25%, щомісячний платіж за квартиру, придбану на первинному ринку складатиме 3500 грн. Якщо ж придбати квартиру такої ж вартості на вторинному ринку, щомісячна виплата складе 4000 грн.
«На перший погляд, суми на оренду та іпотеку приблизно однакові, - пояснює керівник напрямку споживчого кредитування Східного РУ ПриватБанку Артем Клішин. - Але різниця зовсім в іншому. І перевага іпотечних виплат безперечна. Скільки б ви не сплачували за орендоване житло - квартира чи будинок не стануть вашою власністю. Інша річ - іпотека. Перший внесок та оформлення всіх документів - і ви вїзжаете у власну оселю! А можливість дострокового погашення кредиту без комісії пришвидшить розрахунки з банком і зробить вартість квадратних метрів дешевше, ніж за попереднім розрахунком».
Переваги іпотеки підкреслюються і іншими ньюансами. Ціна на житло зафіксована на весь строк договору. Незмінні також проценти. Вартість оренди ж, як правило, коливається з курсом валюти і, зазвичай, постійно збільшується. Крім того, власник орендованого житла часто висуває певні умови проживання. Ці умови не влаштовують наймача, але він змушений з ними миритися. У власній, хоч і кредитній квартирі, господар може на свій розсуд робити ремонт, меблювати її, заводити домашніх тварин тощо.
«Сьогодні ПриватБанк пропонує прозорі та зрозумілі умови кредитування без прихованих комісій та платежів, - продовжує Артем Клішин. - Прикро, що у Донецькій та Луганській областях нове житло поки що майже не будують. Натомість є великі пропозиції на вторинному ринку та у базі заставного майна. Тут, доречі, банківські відсотки суттєво нижчі - 14,32%. А нове житло можна пошукати в інших регіонах України. Банк пропонує кредитування терміном до 20 років, з початковим внеском від 25%. Ставка за кредитом від 17,9% річних (іпотека на первинному ринку). Кредит погашається щомісяця рівними платежами. Банк гарантує повний юридичний супровід угоди, а також дотримання всіх законів України під час її укладання».
З початку 2019-го року у Донецькій та Луганській областях 109 клієнтів ПриватБанку скористалися іпотечними кредитами на суму майже у 29 000 000 гривень. Ці родини вже живуть у власних квартирах та будинках і не сплачують за оренду.