• Головна
  • Наслідки російської агресії: збитки для довкілля України можуть становити десятки мільярдів доларів
13:35, 10 березня 2022 р.

Наслідки російської агресії: збитки для довкілля України можуть становити десятки мільярдів доларів

При плануванні та веденні бойових дій турбота про довкілля знаходиться, напевно, на останньому місці, незважаючи на довгострокові негативні наслідки для всіх його складових і населення. Військові конфлікти призводять до цілого ряду небезпечних впливів на землі і ландшафти, рослинність, поверхневі і підземні води, наслідки бойових дій значно збільшують ризики виникнення аварійних ситуацій на промислових підприємствах та інфраструктурних об'єктах.

Оцінка впливу бойових дій та вивчення наслідків - проблема досить непроста, враховуючи їх непрямий вплив практично на всі компоненти природного середовища. Ця проблема значно ускладнюється для великих густонаселених регіонів, що мають розвинену промислову і транспортну інфраструктуру.

Одним з найнебезпечніших екологічних наслідків ведення бойових дій є забруднення природного середовища при аварійному порушенні роботи великих промислових підприємств. В результаті нанесення прямого збитку виробничій інфраструктурі і обладнанню, аварійних зупинок підприємств через пошкодження і відсутність сировини, енергоносіїв та електроенергії значно зростають ризики негативного впливу на природне середовище регіону. В одних випадках це призводить до аварійних залпових викидів та скидів шкідливих речовин, в інших - до більш тривалого впливу на довкілля за рахунок зниження ефективності очищення та використання для виробництва низькоякісної, часто нестандартної сировини.

Крім згаданих негативних впливів конфлікту, варто звернути увагу на забруднення ґрунтового покриву. Внаслідок підтоплення територій, збільшення викидів шкідливих речовин, а також при масштабному розливі та згорянні паливно-мастильних матеріалів (що нерідко трапляється на полі бою) відбувається забруднення ґрунтів на досить значних територіях.

Зокрема, за попередніми оцінками фахівців, безпрецедентні екологічні збитки від пожежі на нафтобазі у с. Крячки Васильківської громади Київської області складають 800 млрд грн. Над точними розрахунками зараз працюють фахівці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державна екологічна інспекція України.

Така ситуація призведе до неможливості використання значних земельних площ сільськогосподарського та рекреаційного призначення, отже, і до скорочення обсягів виробленої сільгосппродукції, що, в свою чергу, вплине на гуманітарну ситуацію в районах ведення бойових дій.

Особливу небезпеку становлять хвостосховища промислових підприємств, яких на території проведення АТО більш ніж достатньо. Руйнування дамб цих об'єктів загрожує непоправними наслідками для довкілля регіону.

Від бойових дій постраждали не лише поверхневі водні об'єкти, а й інженерні споруди, призначені для подачі населенню питної води. Відновлення водоводів і ліній електропередачі в районах бойових дій часто проводиться з великими затримками, що призводить до значного зниження якості питної води.

На превеликий жаль, провести комплексний аналіз збитків, заподіяних військовим конфліктом довкіллю та населенню, практично неможливо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...