• Головна
  • Том Купер: “Чим такий важливий Бахмут”?
11:55, 2 березня

Том Купер: “Чим такий важливий Бахмут”?

 Том Купер: “Чим такий важливий Бахмут”?

Відомий австрійський воєнний експерт Том Купер проаналізував останні події на фронтах україно-російської війни в районі Бахмута.

Переклад: Ростислава Семківа, Антона Шигімаги, Антоніни Ящук, під редакцією Ростислава Семківа було оприлюднено на телеграм-каналі Аналітика: переклади і першоджерела.

Знову ж, я сфокусуюся на Бахмуті – проте цього разу, «з низки причин», звертатиму увагу, як те, що відбувається там кілька останніх днів, говорить нам, в якому темпі й куди рухаються ЗСУ та ВСрф упродовж цих 12 місяців.

В ЧАСТИНІ 1 говоритиму про стратегічну ситуацію, котра складається цими днями.

Перш ніж розпочну – нагадування (чи то «дисклеймер»), що хоча більшість з того, що кажу, базується на повідомленнях від моїх контактів на передку «в районі Бахмута», багато висновків також є моїми дедукціями, тому всі можливі помилки є лише моїми.

Відтак, і як завжди, не сприймайте нічого зі сказаного, наче воно «висічене в камені»: часом проходить кілька років, перш ніж кристалізується «щось схоже на правду»… (якщо взагалі таке стане можливим, адже для цього треба, щоб багато учасників пережили битву; от, наприклад, мені вже зараз важко реконструювати перші два тижні після вторгнення – надто багато бійців з того часу загинуло…).

СТРАТЕГІЯ (певною мірою, хоча не обов’язково стосується Бахмута).

1.

27 лютого 2023 р. офіційний Київ оголосив, що Зеленський підписав відставку генерал-майора Едуарда Михайловича Москальова, Командувача об’єднаними силами ЗСУ на Донбасі. Є багато пояснень цього вчинку Зеленського, проте я не знаю нікого, хто б пояснив адекватно. Відповідно, я теж не збираюся робити припущень (принаймні публічно), хоча знаю, в тому числі й від людей безпосередньо наближених до справи, що, пропри всі помилки, які міг допустити генерал, та попри домовленості, які в нього з кимось могли бути серед українського керівництва, це був доволі несправедливий крок. Так само, як несправедливо звільняти його без пояснень.

Лише зауважу, що спостерігаю рух Зеленського в напрямку до позначки «дивно» за якою маячить «непрофесійно». Взагалі, таке рішення мав би приймати – чи принаймні підписувати – генерал Залужний (як Головнокомандувач ЗСУ) або генерал-полковник Сирський (Головнокомандувач наземних сил ЗСУ), тобто «армія».

Врешті, Київ має різнитися від Москви… а також я хотів би думати, що й від Вашингтона/Пентагона, Брюсселя… та кількох інших гадючих ям. А спосіб, у який вирішили цю справу, нагадує якраз протилежне й ще просто шкодить, найперше, самій Україні.

2.

В останні 8–10 тижнів на цій війні склалася іронічна ситуація. ЗСУ, що з 2014 р. формувалися, були індоктриновані та оснащувалися для протистояння “механізованому гіганту” ВСрф – і з цією задачею вони, до слова, мужньо і напрочуд професійно справлялися останні 10 місяців – зіткнулися із серйозними проблемами тепер, коли мусять воювати з “масами” російської важкої піхоти. Маючи за штатом переважно легку піхоту, ЗСУ недостатньо укомплектовані для цієї задачі; деяким підрозділам, схоже, навіть бракує належного вишколу – а багатьом командирам точно потрібні детальні інструкції.

Напевне, ЗСУ “і так в порядку” – принаймні, коли рельєф та зелені насадження є для них перевагою – тобто коли вони мають справу із відкритою місцевістю. Як от у районі Авдіївки, Мар’їнки чи Вугледара. Проте, коли йдеться про пересічену місцевість на кшталт зони Бахмута – де ВСрф можуть скористатися з нерівного ландшафту та довгих густих насаджень – то українці стикаються з проблемами знов і знов.

3. Наступне: “Чим такий важливий Бахмут”?

Це питання широко обговорюється ще з моменту падіння Соледара в січні. Позаяк дехто з вас мене питав, моя думка – така, що однозначної і простої відповіді на це питання немає.

Для тих, хто там жив, Бахмут – це все. Дім, сім’я, друзі, сусіди, домашні тварини, повсякденне життя. Факт полягає в тому, що – дуже мені прикро це казати – того Бахмута, який вони колись знали, тепер вже не існує. Він повністю зруйнований.

Для народу України він подібний за символізмом до Маріуполя: символ супротиву пудинговій війні на винищення: місто, буквально знищене російською агресією, але все ще стоїть. Відповідно, його втрата може завдати удару по бойовому духу мільйонів.

Для Зеленського та його уряду: втрата містечка може ознаменувати значну стратегічну помилку – але з тієї точки зору, про яку ніхто не говорить. А саме: вони змарнували місяці на те, щоб Захід розродився “танками”, хоч ЗСУ насправді потрібна інша зброя і – особливо – боєприпаси. І вони досі їх не отримують (див. нижче). Отже, часто “чудові ідеї” та “символічні досягнення” – банально відірвані від реальності…

Для “колективного Заходу”: сам лише той факт, що цей бій триває вже аж так довго, перетворює Бахмут на символ провалу в розрахунку стратегічної ситуації – а отже й порад ключових осіб, що приймають рішення. Цілком очевидним стає той факт, що всі ті армії дорогих експертів та цілі дивізії ще дорожчих аналітичних центрів, і разом з ними ще добра половина розвідувальних служб (хоч “цивільних”, хоч “воєнних”), – усі вони абсолютно безтолкові. Всім їм, схоже, навіть не спало на думку підтримати Україну так, як це було для неї важливо. А проте була можливість завершити все “швидко”: ще минулого літа. Однак, наратив про те, що “росіяни мають нескінченні запаси людей та техніки” тоді переважили, хоч які застарілі вони були…

Для пудинга [тобто путіна — перекл.]: ось тут абсолютно немає сенсу міркувати про деталі та якісь хитрощі. Назва, місце, кількість убитих, зниклих безвісти, скалічених, руйнування — усе це для нього не має значення. Важливо те, що війна триває, а значить тримається і його режим, неважливо як. А він завжди знайде спосіб втриматися і знайти пояснення будь-яким своїм діям. Цікаво, що навіть мєдвєдєв недавно публічно сказав, що поразка і/або відступ з України перетвориться на крах рф, а отже, війна мусить тривати. Ну а війну росіяни уявляють виключно як «просування».

Якщо Бахмут впаде — просування буде визнано успішним, особливо тому, що перед тим війська застрягли тут на сім місяців...

Для росіян — а тим паче для пудинг-фанів поза межами росії — це символ здатності ВСрф нищити Україну, ігноруючи всі злочини росармії, ба навіть прославляючи всі ці масові вбивства цивільних і солдатів. Бо, ви ж розумієте, «американці вже робили таке в... (підставити будь-яку гарячу точку на Земній кулі).

...і «тільки після цього» можуть виплисти на поверхню такі «неважливі уроки війни», а конкретніше, повʼязані з веденням бойових дій. Наприклад:

Для ЗСУ: ця битва підсвітила їхні найкращі риси, але в більшості — найгірші, зокрема ті, внаслідок яких українці мусять вирішувати «цілковито нову для себе проблему, рішення якої поки що не знайдено» (див. пункт 2).

Для ВСрф: чи має для них значення Бахмут? Хіба як великий залізничний вузол, місто, яке — якщо вони зможуть його захопити, звісно, — покращить їхню здатність підвозити в цю частину України підкріплення та боєприпаси, а отже, продовжувати «просуватися і нищити».

Такий короткий підсумок моїх думок про ситуацію з Бахмутом.Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Купер #ЗСУ #Бахмут #окупанти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Україна дає відсіч російській навалі, яка почалася 24 лютого 2022 року. Росіяни обстрілюють міста, гинуть мирні жителі. ЗСУ дає гідну відповідь терористам рф.
Останні новини
Оголошення
live comments feed...