• Головна
  • Віктор Трегубов: За умови взяття Криму, Донбас брати буде не потрібно, бо росіяни самі підуть
22:56, 30 травня

Віктор Трегубов: За умови взяття Криму, Донбас брати буде не потрібно, бо росіяни самі підуть

Віктор Трегубов: За умови взяття Криму, Донбас брати буде не потрібно, бо росіяни самі підуть

Багато прекрасних історій про воїнів ЗСУ починається однаково. В 2014 році я прийшов до військкомату і попросився на фронт. Мене не взяли. Я залишив свій номер, нагадував про себе, і мені таки подзвонили...

Так розпочинали свою війну і прості хлопці, і люди при посаді у найрізноманітніших структурах, і один з найпомітніших журналістів Україні, релігійний експерт, а ще майор ЗСУ, і чи не єдиний у довоєнному житті політик – ліберал, який має богословську освіту – Віктор Трегубов, пише "Укрінформ".

МЕНІ ПОДЗВОНИЛИ, КОЛИ ЗНАДОБИЛИСЯ ЗАМПОЛІТИ

- Була шоста хвиля мобілізації, на початку 2015 року у командуванні схаменулися, що потрібні замполіти, – розповідає Віктор, який будучи у відпустці, прийшов до нас в Укрінформ. – Тоді викликали всіх. Учебку не забуду, учебка була дуже класна, бо окремих колег ми на шикування несли. Це не метафора, бо коли люди які служили у 80-х роках, а по тому все життя бухали в рідному селі, то там дуже специфічний замполіт був на виході, але тим не менше, мені пощастило. Коли я закінчив учебку, мені одразу дві людини запропонували місце служби. В результаті я жодного дня замполітом не прослужив, я служив і служу, скажімо так, спеціалістом з комунікацій.

- Напевно два в одному і айтішник, і комунікатор?

- Так, айтішник у тому плані, що Мережі для мене це робочий інструмент, що сам програмую, але ж чисто гуманітарій - у мене три освіти, але всі три гуманітарні.

- Чекай, ти ж займався комп’ютерними іграми серйозно.

- Але там є гуманітарна складова, от я й писав сценарії і потім ще працював комунікатором.

- І як «візантійському буржуазному націоналісту» і вільному художнику зайшла армія?

- Нормально зайшла, мені дуже пощастило з частиною після учебки. Я ж очікував, надивившись в учебці на тих шановних хлопів, що я під’їду до воріт частини, а там вийде лисий дядько з вибитими зубами, сплюне через дірку в зубах і скаже: пішли, бля. А я прибуваю на КПП частини, де мене вже чекають три особи дуже інтелігентного виду. Хлопець, і дві неймовірних красивих дівчини: одна блондинка зі сталевими очима і ще одна дівчина, напевно найгарніша дівчина, яку я досі в житті бачив, реально зовнішність Клеопатри – зелені очі, смуглява, високого зросту, кучері, дуже красива. І вони мені: ой, вітаємо вас, давайте ми вас проведемо, все покажемо. Я в перший момент подумав, що може, поки я туди їхав, хтось мене тихо вбив, я вже в раю, а не у військовій частині (сміється). Та, ні, то був реальний світ.

У МЕНЕ БУЛО ВІДЧУТТЯ, ЩО МИ ЖИВЕМО В 1453 РОЦІ І ЩО ЗАРАЗ МИ БУДЕМО СТОЯТИ ДО ОСТАННЬОГО В КИЄВІ, ЯК СТОЯВ КОНСТАНТИНОПОЛЬ

- А бойова підготовка?

- Вона була, але, скажімо так, скромна, я ж офіцер-спеціаліст. А після «перемобілізації» я ще кілька разів навчання проходив. Плюс я продовжував вогневу самопідготовку, те ж саме з тактичною.

На початку 2022-го мене запросили в Литву люди, що займаються протидією російській інформаційній агресії. І от в лютому буквально на два дні їду до Вільнюса… Що може трапитися за два дні? А в Вільнюсі мене о 6-й будить дзвінком польське телебачення: що там у вас трапилося? Я відкриваю Інтернет: війна. Біжу трусити організаторів: швидесенько саджайте мене на літак. А літаки скасовують за кілька годин буквально всі, повністю закривають повітряне сполучення. Організатори – святі люди, знайшли професійного гонщика, який як волонтер і ганяв для наших воїнів машини, він мене саджає в машинку та летимо від Вільнюса до польсько-українського кордону, а там якраз дружина вже евакуювалася до Трускавця, я забрав у неї машину та з Трускавця поїхав на Київ.

В Київській області, просто з’їхав з дороги трішечки щоб хоч трохи поспати, аж тут розбудили мене, помахали автоматом. Я кажу, що їду в частину, а вони: добре, їдь собі та не ж спи тільки! Їду, і така абсолютно сюрреалістична картина: пуста Житомирська траса… В пустому Києві в’їжджаю у перестрілку, пам’ятаєш була перестрілка під метро «Берестейською». Встиг розвернутися і дати газу, слава Богу. Зв’язався з командуванням, яке мене “порадувало” новиною, що казарми, яку я власними ручками ремонтував, вже немає. А потім приписали мене до іншої частини, де я і базуюся досі.

Я колись читала твоє інтерв’ю, бачила, що ти передбачив майже на 100 відсотків, як відбуватиметься Харківський наступ.

- Там логіка диктувала, знання певних принципів звільняє від необхідності знання багатьох фактів...

- Давай про початок війни, ворог валить з усіх боків, що ти собі тоді думав?

- Я завжди вважав найбільш героїчним, найбільш надихаючим у світовій історії – 1453 рік, падіння Константинополя, це для мене максимальний вияв людського стоїцизму. Там всі точно знали, що приречені, але стояли до останнього. І у мене було відчуття, що це якраз і відбувається, що зараз ми будемо стояти до останнього в Києві і що я свій дім на Оболоні оборонятиму дуже буквально. У мене дім там, де ланцюжок озер, там якраз дуже класно влаштувати блокпости і звідти добре відстрілюватися. На щастя, вони до Оболоні трошки не дійшли.

- Я в Інтернеті знаю тебе багато років, ми бачилися в храмі під час надання Томосу, але не відчувала таку твою життєрадісність. Ти і на початку війни був такий самий веселий як зараз?

- Приблизно. У мене просто дуже низький горизонт очікувань, тому я постійно ходжу щасливим. Я взагалі думав, що нам в 2014 році капець. А нам не капець, я і зараз не розумію: чого люди ниють. Згідно з найбільш очевидним прогнозом, половина з нас вже мали б бути мертві. А оскільки ми не тільки не мертві, а ще й можемо на каву сходити, я вважаю, що тут якесь пряме Господнє втручання мало місце і тому – взагалі гріх скаржитися.

Ріднесенькі, на нас напала держава з армією, яка вважалася другою армією світу, а дехто зараз шкодує: о Божечки, доходи впали! Звісно вони впали, вам взагалі бомби мали б на голову впасти, але не впали.

- Як ти оцінюєш хід війни?

- Абсолютно неочікувано для всіх ми дуже добре брикаємося. Те, що росіяни отримають на Київщині, було зрозуміло, бо наступати з території Білорусі на тримільйонне місто, це тупо, бо просто такими силами його не візьмеш. Київ з точки зору сучасної війни це майже ідеальна фортеця, щоб брати один Київ треба було всю російську армію зосередити і наступати не через Білорусь, бо там болота, вузькі дороги. А те, що ми відбили Харківщину, Херсонщину і те, що зараз росіяни, які рік тому розповідали про те, як вони будуть йти до Варшави, зараз не можуть взяти Бахмут, це – уже переможенька.

Звісно, остаточна стратегічна перемога буде, коли Крим візьмемо.

БАВОВНА В ДЖАНКОЇ, В АЕРОПОРТУ БЕЛЬБЕКА, В СЕВАСТОПОЛІ - ВОРОГ В КРИМУ ВТРАЧАЄ БОЄЗДАТНІСТЬ

- Слухай, давай з тобою «по чесноку», як кажуть. На серйозній конференції експертів прозвучало таке: “Ми маємо готуватись до різних варіантів закінчення цієї війни, інакше ця війна буде безкінечною. Завищені очікування щодо результатів призведуть до великих розчарувань і поглиблення травм.” А хлопці з фронту, я сама чула, кажуть, що не варто весь час повторювати слово Крим…

- А я навпаки вважаю, що якраз слово Крим треба повторювати, бо з суто військового погляду звільнити Крим неспівставно простіше, ніж Донбас.. Тут опоненти, перепрошую, стискають сфінктер, мовляв, ой, а може ж бути застосована ядерна зброя. Все, що Путін міг собі дозволити застосувати, він уже застосував. Я вірю, що ні про який ядерний конфлікт щодо Криму не йтиметься, а якщо про це навіть йтиметься, то маємо думати прагматично, а не в категорії: ой що буде, якщо Крим заберемо. Що буде?

- Хлопці на фронті втомилися, з мобілізацією проблеми.

- Які хлопці? У силах оборони України служать до мільйона осіб, хтось втомився, хтось не дуже, а хтось ще не встиг повоювати. Ті, хто сидить в Бахмуті і без ротації півроку - втомилися. Але ж не всі там сидять, є люди, які сидять на кордоні з Білоруссю, які не втомилися; люди, які сидять в Сумській області, вони трошки втомилися, там є деякі нюанси, але не дуже втомилися, а є люди, які готують на різних «яворівських полігонах», і якщо вони скажуть мені, що вони втомилися, я їм скажу багато неприємних речей. Я теж не втомився. Тут історія проста: нам для виживання України потрібно вийти до Азову. Економіка України не буде життєздатною за нинішніх умов без Криму, бо ми не розблокуємо порти, а не розблокуємо порти – не розблокуємо експорт, а не розблокуємо експорт - нас все життя годувати не будуть.

Щоб розблокувати порти, нам треба Крим, щоб взяти Крим, нам треба вийти до Азовського моря, і завдання вийти до Азовського моря, воно не надскладне. Донецьку агломерацію брати дуже важко, а от Крим взяти легше, бо Крим якщо Крим ізолювати – тобто бавовна в Джанкої, бавовна в аеропорту на Бельбеку, бавовна в Севастополі, після кількох таких бавовн за умови, що Керченський міст так чи інакше не працює – війська в Криму, скільки б їх не було, втрачають боєздатність. І це можна зробити, а для початку – треба розрізати оцей сухопутний кордон, що вони зараз мають по узбережжю Азова. Так само можна звільнити північну Луганщину. Іронія в тому, що Бєлгород зараз взяти простіше, ніж Донецьк, от ломитися в донецьку забудову я б нікому не порадив, а всі інші опції у нас відкриті. Мені здається зараз, що не можна мислити ані в категорії "ми переможемо, бо ми маємо перемогти", ані в категорії "ми не переможемо, бо у нас сильний противник". Треба просто оцінювати, які сили та засоби у нас є, а які є у супротивника. І за такої оцінки, якщо вивести за дужки всі стереотипи про «потужну росію», у нас всі шанси є. Я на математику дивлюся, а не на те, яка росія.

- А у нас достатньо зброї?

- Є певні нюанси з боєприпасами і у нас, і у росіян, це проблема в обох сторін. З одного боку так, нам не вистачає, з іншого, їм теж. Зрозуміло, що оскільки у них перевага в авіації, у нас функції авіації, мали б виконувати артилерія та «довга рука» – різні типи ракет…

США ПОРІВНЮЮТЬ НАС ІЗ ГЕРОЄМ СЕРІАЛУ, ЯКИЙ ПОЛОНИВ КУПУ ЗЛОДІЇВ ЗАВДЯКИ ВИГАДЛИВОСТІ

…Так, було б непогано якби у нас ще й 6-й американський флот стояв у Чорному морі. Але цього не буде. Втім, із тим, що у нас є, можна в цю гру грати. Вона потребуватиме певної вигадливості, але у нас така зараз вигадливість на цій війні, що американці ось нас називають доктор Магаєр. В США був такий серіал у 80-х роках, там головний герой на прізвище Магаєр купу бандюків полонив, не вбиваючи їх, а за рахунок знання техніки. У них Магаєр - це синонім технічної винахідливості. І це реально так, бо деякі рішення, які застосовувалися для знищення крейсера «Москва», чи технологія морських дронів, які закошмарили зараз Севастопольську бухту, – це абсолютно неочікувано. Ми постійно знаходимо і нові тактичні рішення, і нові технічні рішення. І якщо ти подивишся просто статистику раптових смертей колаборантів на окупованих територіях, то виникає враження, що окремі колеги туди, як додому ходять.

- Віктор, є два дискурси. Одні кажуть війна на довгі, довгі роки, інші кажуть до кінця року. Тобі який ближче?

- Я не вірю в довгі, довгі роки, бо довгі, довгі роки не потягне Російська Федерація. Вона не протягне довше двох років. Навіть, якщо війна закінчиться, а санкції залишаться, вони все одно не встоять. Вони нещодавно хвалилися, що змогли «імпортозамістити» на 80 відсотків американські жерстяні банки. Виявляється, що всі жерстяні банки в Росії випускалися за допомогою США.

кщо вони жерстянки не можуть самі виробляти, то про якусь більш високотехнологічну продукцію може йтися? Наприклад, російська транспортна авіація, як цивільна, так і військова, зараз існує за рахунок канібалізму – літаки, які виходять з ладу, розбирають на запчастини і ставлять на інші літаки, бо ані виробляти, ані закупати нові запчастини неможливо.

Тому я вважаю про довгі роки мова не йде. А чи може йтися про рік? Не знаю. Все залежить від того чи вдасться нам пройти до Азова. Якщо нам вдасться ізолювати Крим, а тим паче в нього зайти, якщо у росіян зникне надія на те, що вони нас зможуть звідти вибити… Я абсолютно впевнений, що за умова взяття Криму, Донбас брати не потрібно, бо росіяни самі підуть.

- Чому, цікаво?

- Донбас у нинішньому його вигляді не замінить Крим, а залишатися там і нести увесь тягар санкцій, а паралельно ще тягар утримання розваленого району вони не схочуть. Для нас, звісно, це теж буде тягар, але для нас то буде повне поновлення суверенітету.

- Вікторе, ти у «минулому житті» журналіст, редактор. А ми говоримо напередодні нашого свята професійного. Я б хотіла поговорити про журналістику і війну.

Супервідкритими наших силовиків не назвеш. Це перше.

Друге. З експертами напряг. Купа коментаторів, наприклад, кажуть, що харківський наступ це не наші виграли, то росіяни програли, бо ми не скористалися ініціативою для повного знищення окупантів. От як з такими працювати? І просувається нині у цій сфері той, хто ходить у військовому однострої, воював, просто має термінологічний апарат. Може, якось до відповідальності притягувати таки «експертів»?

- Ну як їх покараєш? У нас свобода слова, кожен може нести свою лабуду... А ще треба розуміти, що наші військові травмовані 2014-15 роками. Є таке поняття, як операційна безпека і те, що журналістів не хочуть пускати в окремі місця - це не просто так. Історію з Марківом пригадуєш? Пустили на фронт італійського журналіста, а потім вся країна нацгвардійця з тюрми визволяла. Хоча я розумію, що треба долати минуле і шукати нові способи взаємодії.

Щодо експертизи. Тут не треба валити на закритість, бо проблема з еспертизою у нас не тільки у війську, а в усіх сферах, навіть там, де закритості немає жодної.

Більше того у військовій справі дуже важко перевірити експертизу, бо форму я можу на свого кота надіти - і чим не експерт. Але це є специфіка професії журналіста – шукати людей, які щось знають, і все ж таки перевіряти експертизу. У мене ж був «клінічний» випадок зовсім не з військової сфери. Росіянин видавав себе за співробітника НАСА (йдеться про письменника Доржа Бату. – Ред.) і на це реально повелася вся Україна. І ніхто ж не подивився, а як він, людина з освітою сходознавця, що закінчила історичний факультет бурятського університету, стала працювати в НАСА?

І теж саме у нас з багатьма військовими експертами. Військові, принаймні, хоч щось розуміють, вони десь вчилися. А є випадки «експертів», які взагалі не дотичні до військової сфери. Деякі люди довіряють коментарям Юрія Швеця на основі того, що він колись, начебто, був однокурсником Путіна. Ну то й що? Я гадаю, що у Путіна було кілька десятків однокурсників. Це якось не дуже аргументує.

- А якщо до Харківської операції повернутися?

- Успіх харківської операції полягав у тому, що у нас обмежена кількість дуже добре навченої піхоти – вибила велику кількість абсолютно не навченої. Коли у них були розірвані комунікації, вони перелякалися і почали просто тікати. Ми їх переграли не вогневою потугою, а просто маневром. Ми вчасно встигали їх оточувати, і ті під загрозою оточення починали драпати просто світ за очі. Ну, як їх там добивати. Ну відступили вони за річку, далі що?

Були суперечки чи не занадто організовано росіяни відійшли з Херсонщини? Так, там є певні суперечності, але я вважаю, що обговорювати наскільки успішною була та операція за умови, що ми воюємо проти такого ворога, що нам західні експерти давали максимум три тижні, не зовсім доречно. Аналізувати наскільки успішно тікає ворог з цілих областей України? Ну камон, хлопці…

- Але ж ти згоден, що армія має бути відкритішою до медіа?

- Треба розуміти, що в армії так само не все ідеально. І що люди, які зараз перебувають в армії на «комунікативних» посадах, це люди, здебільшого, саме з військовим бекграундом. А військовий бекграунд дуже специфічний. Є така особливість військової психології: аби чогось не сталося. Якщо щось можна заборонити, то краще заборонити. Давайте про всяк випадок розетки опечатаємо, а раптом якийсь рядовий дебіл і пальці туди суватиме? І, скоріше за все, у когось в офіцерів в професійній біографії знайдеться пара-трійка розповідей про таких дебілів…

Але вони навчаться. Я за п’ять років такий прогрес спостерігаю, що й не повірив би. Прогрес в багатьох аспектах саме державного життя за останні років десять, такий стрибок у нас був хіба за Ярослава Мудрого. Ми реально епоху перестрибнули. Треба розуміти шлях, що пройшла армія абсолютно в усьому. Можна багато казати, що там не вивітрився совок. Це правда. Але це нормально. Він вивітриться зі зміною поколінь. Але вже зараз, починаючи від озброєння, бюрократії і закінчуючи навчанням, – українська армія це інший світ.

Лана Самохвалова

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Трегубов #війна #Донбас #Крим
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Україна дає відсіч російській навалі, яка почалася 24 лютого 2022 року. Росіяни обстрілюють міста, гинуть мирні жителі. ЗСУ дає гідну відповідь терористам рф.
Оголошення
live comments feed...