Уряд оптимізує виплати для переселенців: нове в алгоритмі та критеріях
В Україні змінюють алгоритм нарахування виплат для внутрішньо переміщених осіб.
Про це повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики.
Згідно із повідомленням, з 1-го серпня 2023 року виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців. Однак допомога не переглядатиметься у випадках, якщо особа знаходиться за кордоном понад 30 днів поспіль без обґрунтованих причин або повернулася до покинутого місця проживання. Також не отримає виплати людина, яка перебуває в місцях позбавлення волі або була засуджена за колабораціонізм.
Виплати будуть автоматично здійснюватися, тобто громадянам не потрібно додатково звертатися з питань виплат. У разі припинення виплат відповідні органи повідомлять ВПО про це, і тоді можна оскаржити рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтверджувальні документи та продовжувати отримувати допомогу.
З 1-вересня особлива увага приділяється особам, які перебувають у складних життєвих обставинах. Проте, допомога не буде сплачуватися тим, хто придбав авто з роком випуску менше п’яти років. Автомобілі, які придбали волонтери та передали для потреб держави, є виключенням.
Особи, які придбали нерухомість або іноземну валюту на суму понад 100 тисяч гривень, (за винятком пожертв від благодійних організацій або оплати медичних, освітніх чи соціальних послуг), також не отримуватимуть допомогу. Так само до цієї категорії належать особи, в яких на депозитному рахунку зберігається сума понад 100 тисяч гривень, а також ті, хто має власне житло площею більше 13,65 квадратних метрів, що знаходиться за межами зони бойових дій або на підконтрольній Україні території.
Також, якщо ВПО звернулася по допомогу після 1-го серпня і порушує хоча б один з наведених вище пунктів протягом 3 місяців перед зверненням, то допомога не призначатиметься.
Внутрішньо переміщені особи, які звернулися до органів соцзахист після 1-го серпня, можуть отримувати виплати 6+6 місяців, якщо сукупний дохід на одну ВПО не перевищує 8372 грн. До цієї категорії також входять особи, які в складі сім'ї є:
- Люди з інвалідністю.
- Люди працездатного віку, які доглядають за дітьми до 6 років.
- Особи, які отримують пенсію, що не перевищує 6279 гривень.
- Люди з трьома і більше дітьми до 18 років, за якими вони доглядають.
- Люди, які сприяли своїй економічній самостійності і їх середньомісячний дохід не перевищує 6279 гривень.
- Люди, які доглядають за особами з інвалідністю I групи, дітьми з інвалідністю або особами з інвалідністю I або II групи через психічні розлади.
- Люди, які досягли 80-річного віку.
- Студенти, що навчаються за денною або дуальною формою і не мають реєстрації місці проживання у гуртожитках.
- Люди, які надають соціальні послуги та отримують компенсацію за це.
Зазначається, що уряд прагне забезпечити ефективною підтримкою у подоланні викликів, спричинених війною, внутрішньо переміщених осіб, які через війну втратили житло або були вимушені залишити власні будинки. Виплати поширюються саме на внутрішньо переміщених осіб, а не на тих хто виїхав жити за кордон чи повернувся додому.
Кароліна Котляренко