
Оздоровлення та літній відпочинок для дітей ВПО: які безкоштовні програми зараз діють

Літо — це головна пора року для оздоровлення дітей. Які зараз в Україні діють безплатні програми та літні табори для дітей-переселенців ми зібрали для наших читачів.
Літній табор на Закарпатті
У Перечині Закарпатської області розпочинає роботу безкоштовний денний табір «Покоління стійких». Він призначений для дітей віком від 8 до 15 років, батьки яких є військовослужбовцями, ветеранами або внутрішньо переміщеними особами.
Протягом п’яти днів на учасників чекає насичена програма:
командні квести та спортивні активності,
майстер-класи з англійської мови та основ SMM,
психологічна підтримка та творчі заняття.
Усім учасникам забезпечуються обіди та перекуси.
Місце проведення: м. Перечин
Доступні зміни:
14–18 липня
21–25 липня
Повна програма заходів — за цим посиланням.
Реєстрація триває за цим посиланням.
Додаткова інформація за телефоном: 099 754 97 76
Захід організовують благодійні фонди «Фонд Фреда в Україні», «Повернення» та ГО «Ветеранський хаб Закарпаття».
«Перлина Донеччини» приймає дітей переселенців
Дитячо-молодіжний санаторно-оздоровчий комплекс «Перлина Донеччини» до початку повномасштабного вторгнення працював серед мальовничих хвойних лісів Святогірська на березі Сіверського Дінця. Після 2022 року заклад релокувався на Закарпаття і продовжує приймати дітей на літній відпочинок.
Зараз «Перлина Донеччини» працює на базі санаторіїв «Карпати» (с. Карпати) та «Сонячне Закарпаття» (с. Поляна). Під час змін діти відпочивають, їздять на екскурсії, беруть активну участь у концертах, виставках, спортивних змаганнях. Для профілактики захворювань діти відвідують фізіотерапевтичні процедури: УВЧ, тубус-кварц, ароматерапія, трав’яні інгаляції, джакузі з теплою термальною водою, галотерапія.
Для дітей проводять культурні заходи. Наприклад, творчі проєкти, майстерні, дослідницькі лабораторії, фестивалі, українські вечорниці, музичні квести, наукові експедиції в Карпати, етнолабораторії. Проводять ранкові руханки, ігри у волейбол, футбол, різноманітні естафети, заняття з боротьби, спортивні змагання, відвідування басейну, інтерактивні ігри, заняття йогою та гімнастикою.
Для дітей передбачені кімнати зі зручностями. Передбачене цілодобове медичне обслуговування, психологічні послуги, триразове харчування.
Зокрема, безплатним відпочинок буде для:
дітей-сиріт;
дітей, позбавлених батьківського піклування;
дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення АТО або під час заходів із забезпечення національної безпеки країни;
дітей, які зареєстровані як ВПО;
дітей з інвалідністю;
дітей, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;
дітей із багатодітних родин, з малозабезпечених родин;
дітей, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи;
талановитих та обдарованих дітей — переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, лідерів дитячих громадських організацій.
Вартість путівки відшкодовується «50 на 50» — з місцевого та обласного бюджетів. Звертатися щодо відпочинку дітей у «Перлині Донеччини» мешканцям Донецької області треба в Управління соціального захисту населення своєї громади. Там же подають заяви.
Діти з Бахмутської громади отримають безоплатне оздоровлення у 2025 році
У 2025 році дітям з Бахмутської громади, які потребують соціальної підтримки, нададуть можливість безкоштовно оздоровитися або відпочити. При цьому витрати на проживання та харчування у відпочинкових закладах для їхніх батьків або законних представників будуть компенсовані.
Цьогоріч місцева влада готова забезпечити послугами оздоровлення дітей з Бахмутської громади бюджетним коштом. За документами, скористатися безоплатним відпочинком може малеча від 7 до 18 років, яка потребує особливої соціальної уваги та підтримки — за умови, що дитина не оздоровлювалася бюджетним коштом у 2025-му. Зокрема, першочерговий пріоритет надаватимуть:
діти-сироти;
діти, позбавлені батьківського піклування;
діти захисників, один із батьків яких загинув (зник безвісти);
діти учасників бойових дій;
діти з інвалідністю;
діти з малозабезпечених сімей;
діти з багатодітних сімей.
Так, батьки неповнолітніх (або їхні законні представники) можуть самостійно обирати оздоровчий заклад з державною атестацією та є безпечним для дитини. Водночас тривалість оздоровчої зміни — 21 день, а відпочинкової — 14 днів. Гранична вартість таких послуг — 1 500 гривень за 1 ліжко/день.
Які документи потрібні для оздоровлення дитини бюджетним коштом у 2025-му
Аби отримати відшкодування вартості послуг з оздоровлення чи відпочинку дитини бюджетним коштом, батьки (або представники дитини) мають подати такий перелік документів:
заяву на оздоровлення або відпочинок малечі (приклад за цим посиланням);
копію свідоцтва про народження, а для дітей що досягли 14 років — також копію паспорта громадянина України;
копію паспорта одного з батьків дитини або представника, яка їх замінює;
копії реєстраційних номерів облікової картки платника податків дитини та одного з батьків (або представника);
згоду на обробку персональних даних відповідно;
копію документа, який містить інформацію про зареєстроване місце проживання дитини;
копію довідки про взяття на облік ВПО (за наявності);
довідку із закладу освіти або органу місцевого самоврядування про те, що вона не отримувала пільгову путівку бюджетним коштом цьогоріч.
Крім того, посадовці просять документ, який зможе підтвердити пільговий статус дитини. Він різниться для різних категорії, зокрема:
для дитини УБД — копія посвідчення учасника бойових дій одного з батьків;
для дітей-ВПО — копія довідки про взяття на облік;
для дітей, які проживають на лінії зіткнення — витяг з реєстру територіальної громади про зареєстроване місцепроживання;
для дітей з інвалідністю — копія документа, який підтверджує цю категорію;
для дітей з багатодітних сімей — копія такого посвідчення;
для дітей з малозабезпечених сімей — копія про призначення соціальної допомоги;
для дітей на диспансерному обліку — медична довідка встановленого зразка;
для дітей, який місцева влада визнала талановитими та обдарованими — копії посвідчення, диплома, грамоти або іншого документа, що підтверджує відповідні досягнення;
для дітей-учасників дитячих творчих колективів та спортивних команд — список дитячого колективу, завірений керівником закладу, копії посвідчення або інші документи, які підтвердять досягнення упродовж цього року (призові місця);
для відмінників у навчанні — копії табелів успішності учня за останній навчальний рік;
для дітей-лідерів дитячих громадських організацій – клопотання керівного органу дитячої громадської організації або адміністрації навчального закладу;
для дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села — довідка з місця роботи одного з батьків;
для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування — копія відповідного документа.
Усі папери потрібно завірити підписом одного з батьків (або законного представника) та відправити на поштову скриньку управління соцзахисту населення Бахмутської громади:
Також бахмутяни, які потребують додаткової інформації чи консультації, можуть звертатися за одним з номерів телефону:
+ (38) 099-713-39-80;
+ (38) 099-713-42-50;
+ (38) 095-498-76-15;
+ (38) 066-191-66-48.
Управління соцзахисту населення працює у будні дні з 9:00 до 17:00.
Громади Луганщини реєструють дітей ВПО на літній відпочинок 2025
Цього літа 2828 дітей з Луганської області зареєстровано для участі в програмах відпочинку та оздоровлення, що фінансуються їхніми громадами. Кампанія активно триває, надаючи унікальну можливість оздоровитися, зокрема, дітям внутрішньо переміщених осіб, які виїхали з тимчасово окупованих територій Луганщини ще у 2014 році.
Сіверськодонецький район демонструє найбільшу активність у цьому напрямку, плануючи забезпечити відпочинок для 1 965 дітей. На ці цілі вже спрямовано майже 1,7 млн грн, і 577 дітей вже зміцнили своє здоров’я.
У Старобільському районі виявили бажання відпочити 480 дітей, на що виділено майже 6 млн грн. 65 з них вже скористались цією можливістю.
Громади Сватівського району визначили 194 дитини, які потребують оздоровлення, і 138 з них вже отримали відповідні послуги. З бюджету громади на відпочинок для малечі виділено майже 4 млн грн.
У Щастинському районі оздоровлення потребують 204 дитини, 50 з яких вже отримали оздоровчі послуги. На придбання путівок залучено понад 4,2 млн грн коштів місцевого бюджету.
Оздоровча кампанія продовжує набирати обертів: у територіальних громадах області вже укладено понад 30 договорів щодо закупівлі путівок за кошти місцевих бюджетів. За всіма укладеними договорами послугами буде забезпечено не менше ніж 1 265 дітей пільгових категорій.
Цього літа юні жителі Луганської області матимуть змогу відвідати провідні українські оздоровчі заклади. Серед них:
Туристично-оздоровчий комплекс «Едельвейс»
Санаторій «Карпатські Зорі», зокрема дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Водограй»
Оздоровчий заклад «Синевирське озеро» на Закарпатті
Заклади «Івано-Франківськтуристу»
Табір «Соколята Буковель»
Міжнародний дитячий центр «Артек»

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.