
Пенсіонери-ВПО і Ощадбанк: як не втрати гроші, якщо не користувалися рахунком понад рік та не проходили ідентифікацію

Нова постанова Кабінету Міністрів України №745, яка стосується виплати пенсій переселенцям (ВПО), що отримували пенсію через Ощадбанк і не користувалися рахунком понад рік та не проходили ідентифікацію 1 липня 2025 року набрала чинність з 1 липня.
Мова йде про пенсіонерів-ВПО, які вперше перемістились з окупованої території ще до повномасштабного вторгнення, а саме до 24 лютого 2022 року, та вимушені були користуватись лише одним банком — Ощадбанком.
Відповідно до нової постанови, з 1 липня Ощадбанк буде перераховувати до Пенсійного фонду України залишок коштів, що утворився на рахунках одержувачів-ВПО, відкритих в Ощадбанку.
- Кого саме це стосується?
- Що робити, щоб вберегти свої кошти від перерахунку?
- Як повернути кошти, які були перераховані до ПФУ?
Відповіді на ці питання надала юристка "Донбас SOS" Богдана Гончар.
Законодавче підґрунтя
- Почнемо з початку, а саме з регулювання на законодавчому рівні. Стаття 40 Закону про Державний бюджет на 2025 рік встановлює вимогу про повернення до Пенсійного фонду України (ПФУ) коштів, які розміщені на рахунках внутрішньо переміщених осіб (ВПО), відкритих в АТ “Ощадбанк”.
Перерахування коштів до ПФУ здійснюватиметься, якщо ВПО не використовували пенсійний рахунок більше одного року, а також не пройшли фізичну ідентифікацію протягом шести місяців з дати, коли така ідентифікація повинна бути здійснена.
Відомо, що орієнтовна сума коштів, яку можуть вилучити з рахунків ВПО, становить 11,3 млрд грн.
Ми знаємо, що таких пенсіонерів-ВПО, які втратили свої картки Ощадбанку та фінансові номери, на які було відкрито рахунки, немало. І більшість із них перебуває на ТОТ (тимчасово окупованій території) та не може виїхати у зв’язку зі складністю виїзду та безпековою ситуацією. Скоріше за все, таким пенсіонерам було припинено виплату поточної пенсії, так як вони не проходили ідентифікацію або не могли здійснювати рух коштів по рахунку. Але, разом з тим, на їх рахунках в Ощадбанку залишається певна сума, хоч такі пенсіонери і не можуть зараз нею користуватись.
Таким чином, Постанова КМУ №745 була розроблена та прийнята на реалізацію зазначеної вище статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік”.
Важливо відмітити, що нормами Постанови закріплено, що за одержувачем зберігається право власності на повернуті суми коштів в обсязі нарахованих сум коштів на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), на які одержувач мав право. І передбачено не тільки порядок перерахунку коштів до ПФУ, але й порядок відновлення і виплати коштів, які було перераховано до ПФУ, як самими пенсіонерами, так і їх спадкоємцями.
Кого стосується ця постанова?
- Пенсіонерів, які мають (або мали) довідку про взяття на облік ВПО, отриману до 24.02.2022 року;
- Які отримували пенсію через Ощадбанк відповідно до постанови КМУ №637 (відповідно до зазначеної постанови отримувати пенсійні та соціальні виплати можна було лише через один банк — Ощадбанк);
- Не проходили фізичну ідентифікацію протягом 6 місяців з дати, коли така ідентифікація мала бути здійснена відповідно до законодавства або;
- Не здійснювали жодних операцій зі своїм рахунком в Ощадбанку більше року (тобто не знімали гроші, не проводили платежі або інші операції, ініційовані одержувачем) і не проходили фізичну ідентифікацію понад 6 місяців.
Що відбувається з «невикористаними» пенсіями, які залишились на рахунках Ощадбанку?
Ощадбанк перераховує залишок коштів, що утворився у нього станом на 1 січня 2025 р. на рахунках одержувачів, зазначених у списках, назад до Пенсійного фонду.
В списках зазначається інформація про одержувачів, зокрема, номер рахунка, РНОКПП (“ідентифікаційний код”) або серія(за наявності) та номера паспорта громадянина України та суми коштів, які були перераховані ПФУ як пенсія (щомісячне довічне грошове утримання).
ПФУ має поінформувати пенсіонерів про включення їх до списків одержувачів, кошти яких підлягають поверненню.
Таке інформування буде здійснюватись одним із способів:
- надсилання листа;
- смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв’язку;
- за допомогою месенджерів;
- через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Які кошти не будуть перераховані:
Ощадбанк не здійснює перерахування суми коштів з рахунків одержувачів за наявності таких підстав:
- банку відома інформація про те, що рахунок одержувача або майнові права на грошові кошти, що розміщені на такому рахунку, є предметом обтяження, арешту або законодавством заборонено перерахування відповідних коштів з інших причин або;
- одержувач, зазначений у списках, до дня перерахування таких коштів пройшов фізичну ідентифікацію в установі акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” відповідно до законодавства.
Або якщо одержувачем, зазначеним у списках, у період до перерахування коштів з рахунка пройдено фізичну ідентифікацію, Пенсійний фонд України інформує про це акціонерне товариство “Державний ощадний банк України”, який зупиняє повернення коштів з рахунка такого одержувача. Як пройти фізичну ідентифікацію детальніше на сайті Мінсоцполітики.
Таким чином, щоб уникнути перерахування коштів пенсіонеру потрібно пройти ідентифікацію та, за можливості, провести операції за рахунком, ініційовані одержувачем.
Як повернути кошти, які були перераховані?
Як ми зазначали вище, Постанова встановлює також порядок відновлення та виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які були повернуті ПФУ.
При цьому повернуті суми коштів будуть обліковуються у відповідному розділі електронної пенсійної справи одержувачів пенсій.
Щоб отримати ці кошти назад, потрібно:
- Подати заяву до Пенсійного фонду України особисто у сервісному центрі;
- Через Портал електронних послуг ПФУ (за наявності електронного підпису);
- Через портал “Дія” (за технічної можливості);
- Або — безпосередньо в Ощадбанку.
При собі потрібно мати документ, що посвідчує особу.
Форма заяви про виплату повернутої суми коштів має бути затверджено Правлінням ПФУ (станом на публікацію статті така форма заяви ще не затверджена).
Виплата повернутих сум коштів здійснюється одержувачам, яким згідно із законодавством поновлено виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання).
Кошти мають бути перераховані на рахунок, який зазначив пенсіонер в повному обсязі.
У разі, якщо підстав для поновлення пенсії немає, то кошти можуть бути виплачені після проходження ідентифікації та відкриття нового рахунку в будь-якому уповноваженому банку.
У разі смерті одержувача виплата повернутих сум коштів здійснюється як виплата недоотриманої пенсії у зв’язку із смертю пенсіонера у порядку, встановленому статтею 52 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і статтею 61 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Коли надійдуть кошти?
Якщо заява на повернення коштів надійшла до 20 числа місяця – виплата буде в цьому місяці;
Якщо після 20 числа – в наступному місяці.
Виплата проводиться одноразово, вся сума одразу.
Якщо пенсіонер проходить періодичну ідентифікацію, здійснює операції по рахунку і продовжує одержувати пенсійні виплати — його зазначена інформація не стосується. Такий пенсіонер і надалі отримуєте пенсію в звичному порядку. При цьому потрібно виконувати вимоги, передбачені Постановою КМУ №299, про які ми писали в статті “Важливі зміни для пенсіонерів-ВПО, мешканців ТОТ та пенсіонерів за кордоном: скасування обмежень і нові можливості”
За додатковою консультацією та уточненням інформації звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете зв’язатися з нами через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.