Якщо ви вирішили, що орендуватимете житло, то ви точно зіткнетеся з підписанням цього документа. В угодах з нерухомістю він є гарантією того, що у разі неприємних ситуацій ви зможете захистити свої права, а виглядає договір оренди квартири в Україні як стандартний документ, в якому фіксуються всі умови угоди. Сторонами договору виступають орендодавець (власник житла) та орендар (той, хто зніматиме житло).

Ключову роль звичайно ж грає власник, тому коли у вас з'явиться необхідність скласти договір оренди квартири, спершу переконайтеся в тому, що ви справді маєте справу з власником, а не шахраєм, і що він має право розпоряджатися майном. Зробити це можна, попросивши пред'явити свідоцтво про право власності або витяг з держреєстру прав. При цьому порівняйте дані з паспорта та документів, а потім зробіть копії, які залишаться у вас.

Як оформляється та які потрібні документи для оренди квартири?

Слід пам'ятати про те, що укладення договору – це не лише друк та підпис, а й знаходження консенсусу з усіх питань. Тільки коли сторони обговорили всі нюанси та дійшли спільної угоди, документ набуває своєї сили.

Предмет договору та вартість житла - це два найголовніші пункти, які треба уточнити, перш ніж ви заповнюватимете договір на оренду квартири і переїжджатимете в нові апартаменти.

Також він має містити такі пункти:

  • термін дії документа. Якщо цей момент не буде вказано, то договір буде укладено на 5 років;
  • права та обов'язки орендодавця та орендаря;
  • причини розірвання договору чи навпаки пролонгації;
  • права суборенди (це обов'язково);
  • опис стану квартири;
  • порядок сплати комунальних послуг;

Момент із ремонтом у житлі, яке ви орендуєте, теж важливо проговорити. Про це часто забувають, коли укладають договір оренди квартири та спілкуються із власником. Якщо орієнтуватися на Цивільний кодекс України, то косметичний ремонт може робити орендар, а капітальний орендодавець. Це прописано в одній із статей. Але в будь-якому випадку для уникнення конфліктів домовтеся з власником про якесь комфортне для всіх рішення. Наприклад, якщо це оренда елітної квартири, то як розумієте, питання ремонту стоїть особливо гостро, тому що людина може не хотіти, щоб ви вносили будь-які коригування в наповнення апартаментів.

Хто оформляє договір та яка його юридична сила?

Укладаючи договір оренди багатьох мучать сумніви щодо того, чи варто його завіряти у нотаріуса чи ні. Насправді, ви можете не робити цього. Все залежить від бажання сторін. Якщо хтось наполягає на цьому кроці, то ви можете завірити документ нотаріально. Плюс нотаріус може допомогти вам скласти договір при оренді квартири, тому звертайтеся до нього, якщо сумніваєтеся, що всі правила будуть враховані.

Власник житла повинен буде сплатити внесок до Пенсійного фонду, військовий збір, державне мито, а також обов'язковий податок, який формується залежно від того, яка система оподаткування буде обрана.

Існують і ситуації, коли це необхідно зробити в обов'язковому порядку. Йдеться про договір оренди житла із викупом. Розірвати договір можна будь-якої миті. Головне повідомити про це орендодавця рівно за три місяці. Ігнорування цього моменту може призвести до того, що ви платитимете за ті 3 місяці, які не жили у квартирі. Власник має повне право вимагати цього. Можна розірвати договір через суд. Це стосується насамперед власника житла та стає можливим у тому випадку, якщо квартиранти не платили за житло чи зіпсували майно.

Підсумовуючи ми можемо сказати, що можна скласти договір оренди квартири і знати, що при виникненні таких ситуацій ви зможете оперувати документом або проігнорувати бюрократичні моменти та нажити собі багато клопотів. У тому числі фінансових. При чому це стосується і орендаря, і господаря квартири.

До речі, наше агентство The Capital може допомогти вам орендувати житло, а експерти з нерухомості допомагатимуть вам з усіма питаннями, у тому числі стосовно договору. Як показує практика, люди, які взагалі не мають уявлення, як виглядає договір на оренду квартири і недооцінюють його важливість, у результаті потрапляють у неприємні ситуації. Усі сторони зацікавлені у реалізації вдалого сценарію — хтось отримає гроші, а хтось житло, тож краще тримати все у рамках закону та не заходити до "сірих" зон.