• Головна
  • Соціальна стипендія: як отримати студентам, у тому числі з окупованих територій
13:51, 22 квітня

Соціальна стипендія: як отримати студентам, у тому числі з окупованих територій

Соціальна стипендія: як отримати студентам, у тому числі з окупованих територій

Студенти, які потребують особливої підтримки, у тому числі з окупованих територій, мають право на отримання соціальної стипендії у державних закладах вищої освіти.

Що треба знати, щоби реалізувати це право, пояснила юристка - аналітикиня "Донбас СOC" Тайя Аврам.

- Питання стипендій (всіх) врегульоване великою кількість нормативно-правових актів насправді. І стипендій, коли розбиратися, значно більше ніж «ота, яку призначають, коли на бюджет вступив» і «ота, що соціальна». У цьому коментарі ми б хотіли поговорити про «соціальну стипендію». Тобто стипендію, яку призначають студентам, які потребують особливої підтримки.

Регулювання, на яке необхідно звернути уваги з-поміж всього іншого, це постанова КМУ від 28.12.2016 №1045. Саме в ній розповідається, хто може отримати соціальні стипендію зі здобувачів фахової передвищої та вищої освіти. І саме до неї у лютому цього року було внесено зміни (постанова КМУ від 07.02.2025 №125), які дозволили дещо розширити перелік категорій осіб, які можуть отримувати соціальну стипендію.

Нагадуємо, що право на соціальні стипендії мають студенти (курсанти), які навчаються за державним замовленням у закладах фахової передвищої або вищої освіти державної форми власності. Тобто навчаючись у приватному закладі освіти отримувати соц.стипендію не можна.

Водночас якщо студент здобуває освіту у закладі фахової передвищої освіти він має навчатися за денною або дуальною формою здобуття освіти. Якщо у закладі вищої освіти – денною формою здобуття освіти. Тобто мова зовсім не йде про заочну форму, наприклад, або дистанційну. Але таке може бути, що за договором про навчання студент навчається на денній формі, а фактично – дистанційно. У такому випадку він може претендувати на соц.стипендію, адже тут документ (договір) підтверджує, за якою формою студент здобуває освіту.

Окрім вищезазначеного, студент має належати до певної категорії. Проте про це пізніше, нижче у документі.

- Які види стипендії є і в чому універсальні саме соціальною. Чи можуть її отримувати діти з окупованих територій?

Загалом стипендії можна поділити на:

  1. Академічні (стипендії, засновані Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України у т.ч. іменні; ординарні (звичайні) академічні стипендії; стипендії у підвищеному розмірі).

  2. Соціальні (які призначають певним категоріям, вразливим. Про це далі).

Особливістю соціальної стипендії є те, що вона запроваджена для успішних студентів (бо з незакритою сесією її не призначать), які потребують підтримки. Мова про пільгові категорії, вразливі категорії. Тобто вона для того, щоб сприяти студенту, якому треба допомога.

Серед таких категорій, і це в принципі не підлягає оспорюванню, –  діти з тимчасово окупованих територій України (ТОТ). Але для цього їм треба стати на облік ВПО. Тобто не можна перебувати на ТОТ і отримувати соціальну стипендію. 

Серед ВПО, які мають право на соц.стипендію, ті, які:

  • перемістилися з територій, для яких не визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією; або

  • в яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня, непридатного для проживання), інформацію про яке внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Що це означає на практиці? Наприклад, Київ вже давно не входить до території активних бойових дій. І ВПО, які раніше здійснили переміщення з Києва, не зможуть податися на соц.стипендію. А от з АР Крим – можуть. 

Де перевірити цей перелік територій? Це більше не 309-ий наказ Мінреінтеграції. Тепер перелік територій затверджує та оновлює Мінрозвитку. Це наказ від 28.02.2025 №376.

ВПО (діти з ТОТ) можуть отримувати соц.стипендію або до закінчення закладу освіти, або до досягнення 23-річчя – залежно від того, що відбудеться раніше. Отримувати соц.стипендія після закінчення навчання, бо ще не виповнилося 23 не можна.

Зміни, які були внесені постановою №125, дозволили вирішити проблему, з якою зіштовхувалися студенти-ВПО. Проблема полягала в тому, що соц.стипендію мали право отримати лише ті ВПО, які стали на облік ВПО до досягнення ними 18 річчя. Проте виїзд з ТОТ як правило здійснюється після досягнення 18 річчя. І такі студенти могли залишитися без стипендії в принципі. Та постанова №125 дозволила це виправити.

Тепер ж право на соц.стипендію мають і ті студенти-ВПО, які стали на облік ВПО після досягнення повноліття.

Коли ми говоримо про ці зміни, важко не сказати, що наша організація (ГО «Донбас СОС») адвокатувала це питання. Минулого року ми зверталися до Мінсоцполітики (бо це міністерство є головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми), Міністерства освіти і науки України та до Освітнього омбудсмана України (тоді ще Сергія Горбачова). І від Мінсоцполітики порушене нами питання отримало підтримку. Воно звернулося до МОН щодо важливості розгляду цієї проблеми. Звісно минув рік від того часу, але зміни прийнято. Ми вдячні Мінсоцполітки за підтримку та обом міністерствам за розуміння проблеми, виправлення її. 

- Хто ще має право на соціальну стипендію та який її розмір?

Хто ще має право на соц.стипендію визначено у пункті 4 Порядку, затвердженого постановою №1045. Перелік доволі обширний та включає, зокрема:

  1. Дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

  2. Осіб, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти);

  3. Осіб, які мають право на отримання соц.стипендії відповідно до статей 20-22 і 30 ЗУ  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

  4. Шахтарів, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки;

  5. Осіб, які стали студентами (курсантами) протягом трьох років після здобуття базової та/або повної загальної середньої освіти, батьки яких є шахтарями, що мають не менш як 15 років стажу підземної роботи або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи яким встановлено інвалідність I або II групи;

  6. Осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових, та їх дітей;

  7. Осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення; дітей осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також дітей осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, які загинули/померли;

  8. Діти-ВПО;

  9. Дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю I-III групи;

  10. Студентів (курсантів) із сімей, які отримують допомогу відповідно до ЗУ “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”;

  11. Та ін.

Декілька слів про розміри соц.стипендії. Вона призначається у різних розмірах, залежно від категорії:

  1. Студентам (курсантам) закладів фахової передвищої освіти (крім дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також студентів (курсантів), які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти)), - 890 гривень;

  2. Студентам (курсантам) закладів вищої освіти (крім дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також студентів (курсантів), які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти)), - 1180 гривень; ЦЕ СТОСУТЄТЬСЯ І ВПО.

  3. Студентам (курсантам) закладів освіти з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, - 150 відсотків розміру прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року; (4794 грн у 2025 році);

  4. Студентам (курсантам) закладів освіти, які є особами з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, - 150 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року; (4542 грн у 2025 році);

  5. Студентам (курсантам) закладів освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти), - 150 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного календарного року. (4542 грн у 2025 році);

- Від чого залежить виплата? Чи є додаткові умови для здобуття соціальної стипендії?

- Важливо врахувати приналежність до категорії, яка має право на соц.стипендію, форму навчання, форму власності закладу освіти. 

Зверніть увагу, що студент може отримувати або академічну стипендію, або соціальну (з певними виключеннями). Або-або. Тобто студентам (курсантам), які мають право на отримання соціальної стипендії і набувають право на отримання академічної стипендії, виплачується тільки один вид стипендії за їх вибором, крім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, а також студентів (курсантів), які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти), яким одночасно виплачується академічна та соціальна стипендії відповідно до законодавства.

Щодо додаткових умов, то дійсно минулого року було зареєстровано законопроєкт №10399. Ми ще маємо позицію стосовно нього і його положень. Ним дійсно хотіли передбачити перевірку фінансово-майнового стану сім’ї студента, який має право на соц.стипендію. Проте законопроєкт так і лишився законопроєктом, а фінансово-майновий критерій не було введено. 

Тобто головне це:

  1. Заклад освіти і його форма власності 

  2. Навчання на бюджеті

  3. Закривання сесії 

  4. Приналежність до категорії, яка має право на соц.стипендію, і можливість підтвердити це

  5. Не отримання академічної стипендії (але тут ж наявні виключення)

І пам’ятаємо, що виплата призначеної соціальної стипендії не припиняється, якщо у період дії воєнного стану закінчився строк дії паспорта громадянина України, який належить студенту (курсанту).

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Інтервʼю записала Лариса Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#соціальнастипендія #ДонбасSOS #студенти #абітурієнти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...