• Головна
  • Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів
15:30, Сьогодні
Надійне джерело

Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів

Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів

Небезпека для життя людей на Сході країни на третій рік повномасштабного вторгнення росіян росте буквально з кожним днем.

Українців, які вимушені кидати свої домівки, дедалі більшає, і де шукати дах над головою, - дуже болюче питання для більшості переселенців. Проте особливо важкою є ситуація з облаштуванням маломобільних людей.

Надія є

Чи не єдиним порятунком для таких людей залишаються благодійники та міжнародна допомога. Завдяки співпраці команди фонду зі Снятинською міською радою другий поверх відділення стаціонарного догляду в селі Стецева Івано-Франківської області став домівкою для 30 осіб, які покинули свої помешкання через війну. На створення умов для комфортного й безпечного проживання тут людей з інвалідністю та представників маломобільних груп населення благодійний фонд «Схід SOS» зміг скерувати 20 мільйонів гривень.

У новоствореному притулку знайшли прихисток евакуйовані, які раніше були вивезені з небезпечної території до Центру соціальної адаптації людей з інвалідністю ГО «Океан Добра», який знаходиться у Дніпрі. Там врятовані люди очікують на постіне розселення.  Таких, як будинок у Стецевій. Їм надають психологічну, соціальну та юридичну підтримку фахівці та фахівчині команди БФ «Схід SOS». 

У той же час чимало маломобільних громадян вимушені чекати на евакуацію.

“Проблема не просто масштабна, вона загострюється у звʼязку із тим, як погіршується ситуація на Сході. І відповідно для цієї категорії населення це стає питанням життя і смерті. Це неймовірно важлива задача – створювати такі місця для розміщення маломобільних людей”, - каже координаторка проєкту Світлана Агаджанян.

За данними статистики БФ «Схід SOS» на початок квітня, ситуація з евакуацією та чергами на розселення була така:

  • 130 людей чекають на евакуацію з прифронту до транзитних шелтерів;
  • 129 евакуйованих проживають у Центрі соціальної адаптації людей з інвалідністю ГО «Океан Добра», очікуючи на подальше розселення;
  • 34 особи вдалося відправити на довгострокове місце проживання протягом останніх двох тижнів.

За словами Світлани Агаджанян, наразі Фонду вдалося вже створили понад 500 місць для постійного проживання переселенців у Черкаській, Івано-Франківській і Закарпатській областях.

“Нещодавно також відбулося розміщення на проживання 35 людей у відремонтований обʼєкт – у Колиндянах, Тернопільської області. Крім того, в Медвині, Київської області теж було заселено 27 людей”, - розповіла координаторка.

Окрім облаштування будинків для людей поважного віку, Фонд може допомогти з реалізацією невеличких локальних проєктів, направлених на конкретну допомогу – покращення умов, устаткування - вже у діючих закладах. Наприклад, облаштувати підйомник, зробити ремонт, встановити спеціальні ліжка.

Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів, фото-1

Утримання будинків – складна проблема

Разом із тим, складним питанням при вирішенні проблеми розміщення маломобільних людей залишається утримання вже облаштованих будинків. Як пояснив координатор напрямку відбудови благодійного фонду “Схід SOS” Євгеній Голованевський, головна проблема - це те, що приймаючі громади, де розташовані притулки, не мають можливості отримати на них фінансування з державного бюджету, підтримки від держави, щоби утримувати цих людей належним чином.

“Громади все фінансують самостійно. І таких спроможних громад дуже мало. Тому це складна історія. На мою думку, має бути решіння, щоби держава виділяла гроші певній категорії людей, і фінансувала саме їх догляд. Звісно, держава намагається це робити, є постанова №888, в якій прописаний механізм, але реально цього не відбувається. Приймають спеціальну постанову на утримання 25 людей. Але потреби у масштабах країни на зараз - це 2-3 тисячі людей. І це мінімум, бо таких людей з прифронтових територій стає більше, тому що фронт продовжує рухатися. Я не державний чиновник, і не знаю, як розповсюджити механізм державного фінансуваннна на таку велику кількість людей, конкретного рецепту в мене не має”, - пояснює Євгеній Голованевський.

Попри складнощі, фонд має плани, і зараз намагається реалізувати ще два проекти.

“Так, зараз у нас є два проекти, по яких ми очікуємо початку фінансування. Є попередні погодження, очікуємо на підписання договорів. Це обʼєкти у Львівській та Полтавській областях. Загалом на 50 людей, які будуть на той час знаходиться у процесі евакуації. Реалізація проектів займе приблизно 9-10 місяців. Я думаю, що у цьому році ми не встигнемо, скоріше заселення може відбутися на початку 2026 року”, - повідомив координатор.

Замість післямови

За словами Євгенія Голованевського, від 2022 року фонд “Схід SOS” вже допоміг виїхати з небезпеки понад 89 687 людям, і 13 016 з них – це представники маломобільних груп.

Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів, фото-2
Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів, фото-3
Врятувати та влаштувати: де знаходять підтримку маломобільні люди, яких вивозять з прифронтових районів, фото-4

Нагадаємо, що Благодійний фонд “Схід SOS” здійснює повний цикл евакуації, тобто це організація виїзду з прифронтових територій за запитом до кол-центру, розміщення в транзитному шелтері, допомога з оформленням/відновленням документів та пошук довгострокового місця проживання.

Координати для звернення на евакуацію:

0800 332 614 (пн–сб, 8:00–18:00)

У месенджерах:

Viber: +38 (099) 710 48 72

Telegram: +38 (096) 108 60 48.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#CхідSOS #евакуація #маломобільнілюди #прихисток #прифронтовірайони
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...