18:17, Вчора

Реєстр збитків

Реєстр збитків

Що дасть реєстрація?

Хто може реєструватись та як це зробити?

Чого можна очікувати від реєстрації?

Коментувала Наталя Юрлова, юристка " Донбас SOS"

Реєстр збитків для України (Register of Damage for Ukraine, скорочено RD4U) було створено під егідою Ради Європи.

Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5 5 визначено, що Росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права в Україні, а також визнано необхідність створення міжнародного репараційного механізму та рекомендовано створити міжнародний реєстр збитків.

Реєстр збитків, фото-1

По своїй суті Реєстр збитків — це система обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат та шкоди, заподіяних агресією Російської Федерації проти України. 

Облік заяв та доказів не є ідентичним наданні компенсації за завдану шкоду, проте є першим і важливим кроком до створення міжнародного компенсаційного механізму, який планується створити в майбутньому. 

Реєстр (Register of Damage for Ukraine) оголосив про запуск категорії A3.6, яка надає можливість подати заяви щодо втрати доступу або контролю над нерухомим майном  на тимчасово окупованих територіях.

Це дуже важлива категорія, адже більшість переселенців втратили доступ до свого майна на ТОТ.



Хто може реєструватись та як це зробити?

Що означає “втрата доступу або контролю над майном на ТОТ”? 

Правилами подання заяви конкретизовано, що це позбавлення власника майна, повністю або в значній частині, можливості доступу, користування, володіння або

розпорядження своїм майном без залежності від Російської Федерації, її уряду,

місцевих та регіональних органів влади або будь-якої організації, що перебуває

в їхній власності або під їхнім контролем.

Подати заяву по категорії А 3.6 можуть власники нерухомого майна, які втратили доступ до такого майна або контроль над ним 24 лютого 2022 року або після цієї дати внаслідок тимчасової окупації території, на якій розташоване таке майно, в результаті міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти України.

Одним з можливих способів підтвердження вашого права влаcності на нерухоме майно є запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно України про те, що ви є власником.

Якщо ви намагалися зареєструвати своє право власності, але вам відмовили в реєстрації, тоді вам слід зазначити цю інформацію в заяві до Реєстру збитків.

Ви також можете довести своє право власності іншим чином, надавши, наприклад:

  • судові рішення про визнання права власності на майно;

  • документи, що підтверджують право власності, зареєстроване до початку функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно України;

  • свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, дарування або міни;

  • витяги з Державного реєстру правочинів, надані нотаріусом;

  • свідоцтво про право власності або документи з місцевих бюро технічної інвентаризації;

  • технічні паспорти об'єктів нерухомості;

  • документи від місцевих органів влади, що підтверджують право власності;

  • документи податкової звітності; та

  • письмові свідчення сусідів, представників або керівників місцевих ЖЕКів чи інших осіб, які можуть підтвердити право власності.

У випадку відсутності запису про ваше нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно України, краще проконсультуватись з юристами. Юристи ГО “Донбас СОС” надають безкоштовні консультації, а також безкоштовно підготують заяву до суду для встановлення права власності. 

Подати заяву можна лише через портал “Дія”. Вподальшому обіцяють розширення способів подачі і запровадження можливості звернутися до адміністратора ЦНАП. 

Під час заповнення заяви деяка інформація буде взята з існуючих електронних реєстрів, а деяку — потрібно ввести самому.  Також для заповнення заяви знадобляться: 

  • документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно або документи, які підтверджують спробу та відмову в реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав (ДРРП);

  • документ, що підтверджує наявність іншого громадянства (якщо у вас більше, ніж одне громадянство);

  • документи та матеріали, що підтверджують чи описують втрату доступу або контролю над нерухомим майном, яке розташоване на тимчасово окупованих територіях. Наприклад: щодо фізичного обмеження доступу до майна; оголошення чи публікації окупаційних органів влади щодо необхідності переоформлення права власності громадянами України; свідчення щодо неможливості володіння, розпорядження та/або користування вашим нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях тощо.

Можна додати такі види додаткових матеріалів: 

  • підтвердження факту втрати доступу або контролю над нерухомим майном; 

  • підтвердження суми завданих збитків; 

  • дані про подію, що спричинила втрату доступу або контролю над нерухомим майном;

  • підтвердження ціни нерухомості; 

  • надання коментарів щодо будь-яких аспектів заяви;

  • інші матеріали.



Чого можна очікувати від реєстрації та чому важливо подаватись до Реєстру збитків вже зараз?

Фіксація збитків, які завдані Україні збройною агресією росії, є надважливим процесом. Адже на національному рівні така фіксація не проводиться, час іде, наслідки таких збитків поступово зникають. 

Крім того, нашим партнерам, міжнародній спільноті потрібно показати на цифрах (не тільки на словах) яких збитків було завдано і що для українців надважливо отримати компенсацію за завдану росією шкоду. Тому кожна подана заява до Реєстру збитків наближає та пришвидшує рух в напрямку створення компенсаційного механізму та формування компенсаційного фонду. 



Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#реєстрзбитків #ДонбасSOS?
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...