У Луганську хочуть встановити пам'ятну дошку жертвам тоталітаризму
Луганська обласна організація ВО «Свобода» та Луганське обласне товариство жертв політичних репресій «Меморіал» ім. В. Стуса звернулись до мера Луганська Кравченка С. І. з вимогою надати дозвіл щодо встановлення пам'ятної дошки на честь луганчан, які були репресовані внаслідок тоталітарних комуністичного та гітлерівського режимів.
Передбачається, що дошку розмістять на будівлі (за адресою вул. Т. Шевченка, 41), відомій як «Дом Васнева». У період з вересня 1938 р. до червня 1942 р. ця адміністративна споруда належала управлінню НКВД у Луганській області. Відповідно до документів товариства «Меморіал», у підвалах будинку виносили смертні вироки невинно репресованим луганчанам. Цю будівлю як одну з найстрашніших сталінських катівень згадує у своєму романі «Архіпелаг Гулаг» О. Солженіцин. Під час фашистської окупації, з червня 1942 р. по січень 1943 р., тут знаходився каральний орган гітлерівської Німеччини СД (служба безпеки) та в'язниця, де катували й страчували учасників антигітлерівського підпілля, як українського, так і комуністичного.
«Надання дозволу на встановлення меморіальної дошки на честь жертв тоталітарних режимів, з Вашого боку, стане реальним кроком у напрямі збереження історичної пам'яті та моментом перестороги щодо недопущення повторення страшних сторінок нашої історії, - йдеться у зверненні Луганської «Свободи». – Встановлення і виготовлення меморіальної дошки відбудеться за рахунок коштів Луганської обласної організації ВО «Свобода». У разі відмови та відсутності відповіді на наше звернення (як це було у випадку зі встановленням дошки коштом «Свободи» на честь популярного луганського актора Павла Луспєкаєва, відомого з-поміж мешканців усього колишнього СРСР як митник Верещагін), Луганська «Свобода» залишає за собою право самостійно встановити пам'ятну дошку на честь репресованих тоталітарними режимами мешканців Луганська. Протидія встановленню пам'ятної дошки та її можливий демонтаж викличе негативний резонанс у суспільстві та опір «свободівців». Нагадуємо, що пам'ять луганчан – це не тільки комплекс китайським наймитам під назвою «Борцям Революції», на який Ви у період економічної кризи «відлили» понад 10 млн грн, а жива пам'ять про страшні роки панування тоталітарних режимів на теренах Луганщини, яка потребує увічнення з метою недопущення та неповторення цих жахливих сторінок нашої історії».