Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба - захворювання шлунково-кишкового тракту, яке пов'язане з порушенням моторики стравоходу, що призводить до закидання (рефлюксу) кислого вмісту шлунка в стравохід та появі такого поширеного симптому, як печія.

Симптоми та фактори ризику

Тривалий рефлюкс може призвести до таких наслідків, як запальний процес слизової оболонки стравоходу (езофагіт). Ускладненням ГЕРХ є бронхолегеневі та захворювання верхніх дихальних шляхів: пневмонія, хронічний кашель, фарингіт, злоякісні пухлини гортані.

Внаслідок потрапляння кислого шлункового вмісту в горлянку пацієнти скаржаться на неприємний присмак у роті, що особливо посилюється ночами. При ендоскопічному дослідженні діагностуються дефекти слизової оболонки стравоходу.

Лікування та рекомендації

При неускладненому рефлюксі призначають дієту та комплексне лікування препаратами, що знижують кислотність. Найчастіше лікарі призначають анти секреторні, такі як Омез, Ультоп, Гастрозол та антацидні засоби. Дізнатися омез ціна можна за посиланням. Перші використовуються для тривалого лікування станів із підвищеною кислотністю. А другі застосовуються для усунення симптомів.

Загалом слід змінити режим та якість як свого харчування, так і життя. Головне – усунути фактори ризику виникнення захворювання.

Фактори ризику:

- Насамперед, це грижа стравохідного отвору діафрагми (ГПОД) – стан, який характеризується зміщенням частини шлунка через стравохідний отвір діафрагми в заднє середостіння. Виникає цей стан найчастіше при ожирінні, під час вагітності та у людей похилого віку.

- Надмірна вага (ожиріння) - призводить до збільшення внутрішньочеревного тиску, у зв'язку з цим формується вище розташування шлунка.

- Куріння – нікотин призводить до розслаблення нижнього стравохідного сфінктера та виникнення рефлюксу.

- Різні медикаменти та деякі продукти (кава, алкоголь, шоколад та ін.), які призводять до розслаблення м'язової стінки сфінктера стравохідного отвору діафрагми.

Рекомендації:

- Уникати гарячого пиття чи алкоголю перед сном

- Відмовитися від куріння

- Дотримуватись режиму харчування

- Звернути увагу на препарати, що негативно впливають на моторику стравоходу (нітрати, бета-адреноблокатори, прогестерон, антихолінергічні засоби, антидепресанти, антагоністи кальцію), а також препарати, що ушкоджують слизову оболонку стравоходу (нестероїдні протизапальні препарати).