• Головна
  • «Якщо дуже гучно — треба евакуюватися»: координатор місії «Проліска» розповів про порятунок цивільних на Донеччині
11:29, Сьогодні

«Якщо дуже гучно — треба евакуюватися»: координатор місії «Проліска» розповів про порятунок цивільних на Донеччині

«Якщо дуже гучно — треба евакуюватися»: координатор місії «Проліска» розповів про порятунок цивільних на Донеччині

Життя у прифронтових громадах Донеччини стає дедалі небезпечнішим — лінія фронту наближається, а гуманітарна ситуація в регіоні з кожним днем ускладнюється.

Евакуація мирного населення триває, і її масштаб зростає. Про особливості роботи, нові виклики та емоційні історії порятунку людей розповідає координатор гуманітарної місії «Проліска» Олексій Пріма.

Найбільша загроза — дрони

«У порівнянні з минулим роком кількість евакуйованих зросла, пік прийшовся на виїзд з Покровська, де мешкало близько 80 тисяч осіб. Якщо брати останні пів року, то зараз виїзжає менше людей, ніж восени. При цьому більшість з них нині евакуються з Покровського району та Костянтинівської громади Краматорського району», — розповідає Олексій.

Він наголошує: сьогодні однією з найсерйозніших перешкод для евакуації стали дрони, зокрема FPV-апарати, які керуються по оптоволокну — їх неможливо заглушити засобами радіоелектронної боротьби.

«У нас були випадки, коли на одну машину ворог запускав чотири дрони. Так, на Великдень у селищі Заря наш співробітник евакуйовував подружжя: чоловік переніс інсульт, і його потрібно було терміново вивозити. Вони потрапили під атаку дронів», — пригадує координатор.

Евакуація дітей: тільки на бронетехніці

Нещодавно Донецька обласна військова адміністрація ухвалила рішення про розширення зони обов’язкової евакуації сімей з дітьми — йдеться про 79 дітей із восьми населених пунктів Дружківської громади. Зокрема, з Миколайпілля, Новопавлівки, Павлівки, Петрівки, Приюта, Софіївки, Торецького, Торського.

«Так, ми займаємося евакуацією дітей. У тих громадах, де оголошено примусову евакуацію, ситуація поки що контрольована, тому вивозити можна відносно безпечно. Все відбувається в координації з поліцією, але бувають випадки, коли ми не можемо заїхати в небезпечну зону — тоді це робить поліція», — пояснює Олексій Пріма.

За його словами, дітей із небезпечних територій — особливо з «нуль-десяти» кілометрів до фронту — евакуюють виключно на броньованому транспорті. Після цього їх везуть до спеціалізованого центру для дітей у Дніпровському районі, створеного благодійним фондом «Діти нового покоління». Там діти мають комфортні умови, іграшки, психологічну підтримку.

Після евакуації — нові виклики

«Питання з розміщенням дуже складне. Місць у соціальних закладах катастрофічно не вистачає. Але з 2022 року не було жодного випадку, щоб людину залишили без допомоги. Усім, хто цього потребує, ми допомагаємо з поселенням, відновленням документів, соціалізацією, надаємо психологічну підтримку», — каже координатор місії.

За словами Олексія, алгоритм дій для отримання допомоги в евакуації, дуже простий – зателефонуйте на горячу лінію Донецької ОВА, і сьогодні чи завтра вас вже заберуть. І нададуть всю необхідну допомогу.

Для евакуації потрібно просто зателефонувати на гарячу лінію:? 0-800-500-121 або +380730500121 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal).Для людей з інвалідністю — ? 0800-332-614.

Історія, яка зворушила

«Одного разу до нас вийшов 73-річний дідусь із села Шевченко біля Покровська, яке було під окупацією. Він ішов три години на велосипеді разом із сусідкою. Прив’язав до велосипеду білі хустинки, щоб його не сприйняли за військового. Не обійшлося без кружляння російського дрона, але їм пощастило. До цього старенький був вже місяць не на звʼязку, бо росіяни відібрали в нього все, у тому числу телефон, і його рідні не мали ніякої інформаціх, чи живий він», — розповідає Пріма.

Попри небезпеку цей літній чоловік твердо вирішив вийти з окупації через лінію фронта, й дістатися до дочки, яка мешкає у Ізраїлі. Його Він вийшов до Звірового, потім його зустріли представники ЗСУ, відвезли до Добропілля, звідки вже до транзитного центру, де йому допомогли у БФ “Проліска”.

«Я знайшов його доньку через Facebook, зателефонував по відеозв’язку. Їхня реакція — сльози, емоції, мовчання. За п’ять хвилин подзвонив син із Португалії, якого переконували, що батько загинув, але він відчував, що ще побачить свого тата», — пригадує координатор.

Зараз цей дідусь уже в Португалії, готується до поїздки в Ізраїль, про що тиждень тому розповів телефоном Олексію Прімі.

Треба евакуюватися

На питання до Олексія, щоби би він порадив людям, які вагаються щодо евакуації, хвилюються, чи знайдуть вони реальну допомогу, волонтер відповів:

Таким людям я би сказав, що я сам – внутрішньо переміщена особа із Сіверскодонецька Луганської області. Я розумію, що це дуже болісно, особливо для людей старшого віку. Поїхати зі свого будинку. Але я би нагадав їм, що життя – це найдорожче та найцінніе, що у нас є, тому нехай добре подумають, і якщо дуже гучно – треба евакуюватися”.

Довідка

За даними очільника Донецької ОВА Вадима Філашкіна, від початку року безкоштовно розселено 631 людину, з них — 135 з інвалідністю та 81 дитину. У травні евакуація охопила мешканців Мирноградської, Слов’янської, Покровської, Дружківської, Краматорської та Сіверської громад. Транзитний пункт у Павлограді щодня приймає близько 100 осіб. Люди отримують гуманітарну й психологічну допомогу, гаряче харчування. Міжнародні організації виплачують грошову допомогу — 10 800 грн на людину.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#евакуація #Донеччина #Проліска #Донецькаобласть
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...